The Wayne County Mathematics and Science Center at Wayne RESA works with individuals and groups from the community to support our work. These include business, industry, cultural institutions and universities. These partnerships promote improved math and science education.

Please click HERE to view our Community Partners.

Please click HERE to view the Cultural Institution Partners.

Please click HERE to view our University Partners.

2015-2016 PD Calendar   


Listserv

If you would like to receive email regarding science education in Wayne County send an e-mail to bydlowd@resa.net with your name and email address.

Donna Adams
Support
(734) 334-1492  
Sudha Addepalli
Client/Server DBA - System Programmer
(734) 334-1325  
Veeresh Aggarwal
AV Tech
(734) 334-1416  
Gabriela Alvarado
EL Program Facilitator
Patricia Alvarado
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Ilona Baciak
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Marcie Baker
Transportation Application Consultant
(734) 334-1672  
Marilyn Barbour
Student Application Consultant
(734) 334-1342  
Jane Barnes
Auditor - Pupil Accounting
Sheri Bartz
Support
(734) 334-1487  
Gayla Bates
Support, Bookkeeping
(734) 334-1470  
Michelle Bemis
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Dawn Bonam
Support
(734) 334-1501  
Sharon Bourland
Business Services Consultant
(734) 334-1605  
Michelle Boury
Business Services Consultant
(734) 334-1364  
Darlene Bowen
Support
(734) 334-1621  
Bill Brennan
Network and Software Technician
(734) 334-1530  
Nicole Broccardo
Substitute EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Stephanie Burrage
Chief School Reform Officer
(734) 334-1598  
Dave Bydlowski
Consultant, Science
(734) 334-1455  
Presentacion Cabenero
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Jacki Campbell
Student Application Consultant
(734) 334-1326  
Sandra Cannaday-Fransioli
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Debbie Caperton
Specialist - Pupil Accounting
(734) 334-1590  
Michelle Cates
Support, Information Technology
(734) 334-1597  
Carol Chafin
Support, Administrative
(734) 334-1425  
Anupam Chugh
Consultant
(734) 334-1500  
Jewell Clair
Business Services Consultant
(734) 334-1388  
Deb Clancy
Consultant
(734) 334-1435  
Jennifer Clark
Support
(734) 334-1314  
John Cloft
Manager, Grant Finance and Compliance
(734) 334-1489  
Gary Conn
Client/Server DBA - System Programmer
(734) 334-1361  
Cindy Cook
Consultant, Health
Rena Corum
Manager
(734) 334-1374  
Kathleen Cummins Merry
Executive Director - Legislative Affairs, Medicaid
(734) 334-1820  
Wayne Curnett
HOST System Programmer
(734) 334-1592  
Steve Czak
Internal Audit Office Supervisor
(734) 334-1632  
Terri Czerwinski
Consultant, Health
(734) 334-1546  
Ron Davis
AV Tech
(734) 334-1416  
Kate de Fuccio
Desktop Graphics/Technician
(734) 334-1617  
Darnella Delfine
Consultant
(734) 334-1372  
Tom Diroff
LAN Technician
(734) 334-1433  
Dr. Patricia Drake
Consultant
(734) 334-1484  
Cindy Duff
Support, Accounts Payable
(734) 334-1468  
Shirley Dushane
Website/Production Technician
(734) 334-1376  
Tamara Dust
Manager
(734) 334-1579  
Wendy Dyke
HOST System Programmer
(734) 334-1322  
Alyn Eastin
Consultant
(734) 334-1517  
Khalil El Saghir
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Sandi Ellis
Website/Production Technician
(734) 334-1585  
Kathie Emerick
Support
(734) 334-1607  
Tom Emerick
Building Services
(734) 334-1482  
Jason Evers
Consultant
Steve Ezikian
Deputy Superintendent
(734) 334-1451  
Daniel Falk
Network Analyst
(734) 334-1308  
Lisa Farnham
Student Application Consultant
(734) 334-1401  
Paul Farnham
Client/Server DBA - System Programmer
(734) 334-1513  
Danny Featheringill
Building Services
(734) 334-1315  
Cynthia Fendt
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Brett Forgach
Business Services Consultant
(734) 334-1316  
Marvin Franklin
Consultant
(734) 334-1529  
Melinda Frazier
Support, Deputy Superintendent
(734) 334-1450  
Trenisha Fuller
Support
(734) 334-1495  
Cheryl Gambrell
Associate Superintendent, Human Resources
(734) 334-1614  
Rebecca Garbus
Support
(734) 334-1549  
Bob Gerrity
Manager, Business Service Systems
(734) 334-1321  
Ed Glasscock
Building Services
(734) 334-1344  
Jeff Gnagey
Consultant, Television Services
(734) 334-1561  
Thomas Golonka
Application Programmer Analyst
(734) 334-1556  
Neil Greene
Local District Facilities Services Administrator
734-334-1472  
Brenda Guinan
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
David Hales
Consultant, Social Studies
(734) 334-1311  
Aric Haley
Application Data Analyst
(734) 334-1609  
Markita Hall
Manager
(734) 334-1588  
Yvette Hampton
Support
(734) 334-1587  
Rebecca Harding
Support
(734) 334-1381  
Jillian Harkey
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Amy Harper
Human Resource Assistant
(734) 334-1385  
Bill Heldmyer
Consultant, Television Production
(734) 334-1436  
Andy Henry
Consultant, Multi Media
(734) 334-1476  
Jennifer Herbert
734-334-1571  
Adrienne Hill
Consultant
(734) 334-1516  
Jolia Hill
Manager
(734) 334-1564  
Eileen Hoelter
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Kim Hooper
Consultant, Transportation
(734) 334-1319  
Brenda Hose
Support
(734) 334-1437  
Karen Howey
Executive Director
734-334-1527  
Velicia Humes
Consultant, School Culture and Climate
(734) 334-1475  
Jo Hyatt
Auditor - Pupil Accounting
Andela Ibraj
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Kimberly Ingram
Executive Director - Information Technology
(734) 334-1596  
Dean Jackson
Client/Server DBA - System Programmer
(734) 334-1329  
Sabiha Jafry
Deana Jentzen
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Debra Johnson
Support, Information Technology
(734) 334-1351  
Dr. Greg Johnson
Consultant, Science
(734) 334-1427  
Patricia Johnson
Support
(734) 334-1595  
Yolanda Johnson
Student Application Consultant
(734) 334-1512  
Maribeth Kaltz
EL Program Facilitator
(734) 3341571  
Bob Kaminski
Application Data Analyst
(734) 334-1333  
Kim Kaminski
Assistant for Operations
(734) 334-1533  
Karen Keliher
Business Services Consultant
(734) 334-1327  
Linda Kempton
Ralph Koschnitzke
LAN Technician
(734) 334-1306  
Ken Krueger
Support
(734) 334-1314  
Christina Kujawa
Consultant
Arlene Labadie
Support
(734) 334-1508  
Darlene Laframboise
Administrative Assistant to the Superintendent
(734) 334-1442  
Ann LaPointe
Consultant
(734) 334-1423  
Imran Lateef
Leader Programmer
(734) 334-1404  
Ed Lazar
Instructional Media Technician
(734) 334-1575  
Patricia Lee
Student Application Consultant
(734) 334-1334  
Michael Leger
Network Analyst
(734) 334-1331  
Peggy Liepa
Business Services Consultant
(734) 334-1335  
Randy Liepa
Superintendent
734-334-1441  
Syndee Malek
Consultant
(734) 334-1440  
Georgeta Manitiu
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Denise Marsack
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Shelia Massey
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Maggie Mateer
Senior Production Technician
(734) 334-1424  
Coreen McCaul
Service Coordination Consultant
(734) 334-1474  
Rob McCoy
Manager, Building Services
(734) 334-1534  
Chris McEvoy
Consultant, Behavior Support
(734) 334-1398  
Trina McGinnis
LAN/WAN System Programmer
(734) 334-1389  
Rebecca Meadors
Business Services Consultant
(734) 334-1683  
Susan Meier
734-334-1571  
Rose Mendola
Consultant
(734) 334-1555  
Steve Michael
Consultant
(734) 334-1557  
Alecia Middleton
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Delia Mihaltan
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Jennifer Mokszycki
Support
(734) 334-1570  
Melissa Moline
Substitute EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Lena Montgomery
Manager
Manager - Early Intervention Services
(734) 334-1438  
Vikki Moore Kasperek
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Chris Mulka
Building Services
(734) 334-1344  
Kimberly Murphy
Consultant
(734) 334-1409  
Dr. Joseph Musial
Consultant, Assessment
(734) 334-1528  
Nyda Nassar
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Lena Nemeth
Consultant, Assessment
(734) 334-1414  
Lisa Newton
Assistant, Internal Operations
(734) 334-1821  
Judith Nichols
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Linda Olinik
Support
(734) 334-1543  
Helen Oliver-Brooks
Consultant, Early Childhood Services
(734) 334-1498  
Traci Osborne
Support
(734) 334-1625  
Tanya Owen
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Rosemary Padesky
Student Application Consultant
734-334-1721  
Linda Paris
Support
(734) 334-1497  
Kristie Patterson
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Pam Pettit
Support, Information Technology
(734) 334-1353  
Libby Pizzo
Consultant, Math
(734) 334-1375  
Vince Pizzo
Network Analyst
(734) 334-1591  
Donna Pletcher
Finance Liaison
(734) 334-1822  
Jeff Randolph
Student Application Consultant
(734) 334-1413  
Jim Rarus
Manager, Network & Security Services
(734) 334-1349  
Adrienne Raschke
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Sue Reakoff
Network and Software Technician
(734) 334-1537  
Debra Reeves
Consultant, ELA
(734) 334-1420  
Shawn Reynolds
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Kurt Rheaume
Manager, Student Information Systems
(734) 334-1630  
Kim Richardson
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Linda Richardson
Student Application Consultant
(734) 334-1337  
Russell Robinson
Consultant
(734) 334-1515  
Emanuela Rroko
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Sabrina Rudy
Consultant
(734) 334-1519  
Kathryn Ruffin
Auditor - Part-Time Pupil Accounting
(734) 334-1621  
Florina Rus
EL Program Facilitator
734-334-1538  
Nada Saab
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Paul Salah
Associate Superintendent for Educational Services
(734) 334-1583  
Filloreta Saraci
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Cheryl Schiebold
Consultant
(734) 334-1520  
Angela Schulz
Business Services Consultant
(734) 334-1434  
Dr. Rosalyn Shahid
Consultant, ELA
(734) 334-1355  
Rima Shelby
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Diane Siemers
EL Program Facilitator
Geri Sifton
Consultant, Early Childhood Services
(734) 334-1481  
Patti Silveri
Consultant, Special Education
Leanne Smith
Support, Bookkeeping
(734) 334-1464  
Karrie St Pierre
Consultant
(734) 334-1493  
Larry Stemple
Consultant
(734) 334-1541  
Bill Stimetz
Leader Programmer
(734) 334-1354  
Viollca Sumbulla
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Anne-Marie Susalla
Network Analyst
(734) 334-1572  
David Sword
Consultant, Math
(734) 334-1370  
Deborah Szeman
Consultant
(734) 334-1544  
Noor Taha
Support
(734) 334-1577  
Cynthia Taraskiewicz
Consultant, Assessment
(734) 334-1422  
Angela Thomas
Consultant
(734) 334-1407  
Linda Thomas
Consultant, Early Childhood Services
(734) 334-1699  
Deidre Thornsbury
Support, Board of Education
(734) 334-1448  
Debbie Tidwell
Support, Senior Bookkeeper
(734) 334-1473  
Jennifer Toye
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Mari Treece
Consultant, Assessment
(734) 334-1384  
Douglas Valko
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Lois Vaughan-Hussain
Consultant
(734) 334-1604  
Marilyn Vick
Student Application Consultant
(734) 334-1722  
Dr. Ellen Vorenkamp
Consultant, Assessment
(734) 334-1318  
Barbara Walker
Consultant
(734) 334-1545  
Larry Wall
Client/Server DBA - System Programmer
(734) 334-1599  
Debra Walters
Support
(734) 334-1823  
Sylvia Warfield
EL Program Facilitator
(734) 334-1538  
Sheila Weed
Receptionist
(734) 334-1300  
Shelley Wettergreen
EL Program Facilitator
(734) 334-1538  
Mary Wieske
Auditor - Pupil Accounting
Heather Williams
Consultant
Tia Williams
Special Programs Consultant
(734) 334-1397  
Tracy Wilson
Senior Bookkeeper
(734) 334-1536  
Ginny Winters
Consultant
(734) 334-1582  
Chuck Wolford
Consultant
(734) 334-1511  
Tracey Wright
Manager
734-334-1446  
Zahera Zahreldin
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
facebook button
Follow k12science on Twitter