The "Chemistry for All" resources are designed to help chemistry teachers teach chemistry to all their students. The resources are arranged into the

MIT Chemistry Videos A series of two-minute videos relating concepts from textbook chemistry to current MIT research and applications in medicine, the environment, and energy

Flinn Safety Training Sign up now to take a free Flinn Scientific Middle School or High School Laboratory Safety Course. These courses are comprehensive six or seven hour safety training programs that consist of 40-45 separate video chapters that can be viewed either individually or as part of a certification sequence.




Manipulate Molecules with a Free App

Molecules is a free app for the iPad, iPhone and iPod Touch. The app allows users to view three-dimensional renderings of molecules and manipulate them using their fingers. Students can rotate the molecules by moving their finger across the display, zoom in or out by using two-finger pinch gestures or pan the molecule by moving two fingers across the screen at once. These structures can be viewed in both ball-and-stick and space-filling visualization modes. New molecules can be downloaded from either the RCSB Protein Data Bank, an international repository of biological molecules and their 3-D structures; or the National Center for Biotechnology Information's (NCBI) PubChem, a public database of compounds. Molecules can be downloaded directly to a handheld device and stored there for later viewing. Custom molecular structures can be downloaded to the application via iTunes file sharing or through the use of custom URL formats.


cfa

Listserv

If you would like to receive email regarding science education in Wayne County send an e-mail to bydlowd@resa.net with your name and email address. You will then receive an email confirmation.

Donna Adams
Support
(734) 334-1492  
Dawn Adanti-Bustos
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Sudha Addepalli
Client/Server DBA - System Programmer
(734) 334-1325  
Gabriela Alvarado
EL Program Facilitator
Patricia Alvarado
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Ilona Baciak
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Regina Baker
Consultant
Marilyn Barbour
Student Application Consultant
(734) 334-1342  
Sheri Bartz
Support
(734) 334-1737  
Gayla Bates
Support, Bookkeeping
(734) 334-1470  
Michelle Bemis
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Ashley Blevins
Support
(734) 334-1487  
Dawn Bonam
Support
(734) 334-1501  
Anna Bossidis
Senior Bookkeeper
734-334-1460  
Sharon Bourland
Business Services Consultant
(734) 334-1605  
Michelle Boury
Business Services Consultant
(734) 334-1364  
Darlene Bowen
Support
(734) 334-1621  
Bill Brennan
Network and Software Technician
(734) 334-1530  
Nicole Broccardo
Substitute EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Dr. Stephanie Burrage
Assistant Superintendent
(734) 334-1598  
David Bydlowski
Consultant, Science
(734) 334-1455  
Presentacion Cabenero
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Jacki Campbell
Student Application Consultant
(734) 334-1326  
Sandra Cannaday-Fransioli
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Debbie Caperton
Specialist - Pupil Accounting
(734) 334-1590  
Rosemary Carroll
Assistant, Internal Operations
Michelle Cates
Support
Support, Information Technology
(734) 334-1597  
Carol Chafin
Support, Administrative
(734) 334-1425  
Anupam Chugh
Consultant
(734) 334-1500  
Jewell Clair
Business Services Consultant
(734) 334-1388  
Deb Clancy
Consultant
(734) 334-1435  
Jennifer Clark
Support
(734) 334-1314  
John Cloft
Manager, Grant Finance and Compliance
(734) 334-1489  
Judy Cock
Workforce Development Project Coordinator
(734) 334-1457  
Gary Conn
Client/Server DBA - System Programmer
(734) 334-1361  
Cindy Cook
Consultant, Health
Rena Corum
Manager
(734) 334-1374  
Kathleen Cummins Merry
Executive Director - Legislative Affairs, Medicaid
(734) 334-1820  
Wayne Curnett
HOST System Programmer
(734) 334-1592  
Steve Czak
Internal Audit Office Supervisor
(734) 334-1632  
Terri Czerwinski
Consultant, Health
(734) 334-1546  
Ron Davis
AV Tech
(734) 334-1416  
Kate de Fuccio
Desktop Graphics/Technician
(734) 334-1617  
Darnella Delfine
Consultant
(734) 334-1372  
Yuri Diaz
Application Support Technician
(734) 334-1805  
Tom Diroff
LAN Technician
(734) 334-1433  
Dr. Patricia Drake
Consultant
(734) 334-1484  
Cindy Duff
Support, Accounts Payable
(734) 334-1468  
Shirley Dushane
Website/Production Technician
(734) 334-1376  
Tamara Dust
Manager
(734) 334-1579  
Wendy Dyke
HOST System Programmer
(734) 334-1322  
Khalil El Saghir
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Kathie Emerick
Support
(734) 334-1607  
Tom Emerick
Building Services
(734) 334-1482  
Jason Evers
Consultant
Steve Ezikian
Deputy Superintendent
(734) 334-1451  
Lori Farmer
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Lisa Farnham
Student Application Consultant
(734) 334-1401  
Paul Farnham
Client/Server DBA - System Programmer
(734) 334-1513  
Danny Featheringill
Building Services
(734) 334-1315  
Cynthia Fendt
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Brett Forgach
Business Services Consultant
(734) 334-1316  
Laura Franey
Specialist, Early Childhood
(734) 334-1479  
Marvin Franklin
Consultant
(734) 334-1529  
Trenisha Fuller
Support
(734) 334-1495  
Cheryl Gambrell
Associate Superintendent, Human Resources
(734) 334-1614  
Rebecca Garbus
Support
(734) 334-1549  
Bob Gerrity
Manager, Business Service Systems
(734) 334-1321  
Ed Glasscock
Building Services
(734) 334-1315  
Jeff Gnagey
Consultant, Television Services
(734) 334-1561  
Thomas Golonka
Application Programmer Analyst
(734) 334-1556  
Neil Greene
Local District Facilities Services Administrator
734-334-1472  
Sylvia Green
Consultant, Educational Improvement
(734) 334-1607  
Stacey Griffith
Support
(734) 334-1504  
Sarab Hadi
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
David Hales
Consultant, Social Studies
(734) 334-1309  
Aric Haley
Application Data Analyst
(734) 334-1609  
Markita Hall
Manager
(734) 334-1588  
Yvette Hampton
Support
(734) 334-1587  
Kristi Hanby
Consultant, Math
(734) 334-1581  
Rebecca Harding
Support
(734) 334-1381  
Amy Harper
Human Resource Assistant
(734) 334-1385  
William Heldmyer
Consultant, Television Production
(734) 334-1436  
Andy Henry
Consultant, Multi Media
(734) 334-1476  
Jennifer Herbert
734-334-1571  
Adrienne Hill
Consultant
(734) 334-1516  
Jolia Hill
Manager
(734) 334-1564  
Eileen Hoelter
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Kim Hooper
Consultant, Transportation
(734) 334-1319  
Brenda Hose
Support
(734) 334-1437  
Karen Howey
Executive Director
734-334-1527  
Velicia Humes
Consultant, School Culture and Climate
(734) 334-1475  
Andela Ibraj
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Kimberly Ingram
Executive Director - Information Technology
(734) 334-1596  
Vanessa Ingram
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Dean Jackson
Client/Server DBA - System Programmer
(734) 334-1329  
Mary Jackson
Consultant, Educational Improvement
(734) 334-1607  
Sabiha Jafry
Deana Jentzen
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Debra Johnson
Support, Information Technology
(734) 334-1351  
Dr. Greg Johnson
Consultant, Science
(734) 334-1427  
Patricia Johnson
Support
(734) 334-1595  
Yolanda Johnson
Student Application Consultant
(734) 334-1512  
Maribeth Kaltz
EL Program Facilitator
(734) 3341571  
Bob Kaminski
Application Data Analyst
(734) 334-1333  
Kim Kaminski
Assistant for Operations
(734) 334-1533  
Karen Keliher
Business Services Consultant
(734) 334-1327  
Linda Kempton
Tirria Kendred
Consultant
Ralph Koschnitzke
LAN Technician
(734) 334-1306  
Ken Krueger
Support
(734) 334-1314  
Christina Kujawa
Consultant
(734) 334-1496  
Arlene Labadie
Support
(734) 334-1508  
Darlene Laframboise
Administrative Assistant to the Superintendent
(734) 334-1442  
Ann LaPointe
Consultant
(734) 334-1423  
Imran Lateef
Leader Programmer
(734) 334-1404  
Ed Lazar
Instructional Media Technician
(734) 334-1575  
Michael Leger
Network Analyst
(734) 334-1331  
Peggy Liepa
Business Services Consultant
(734) 334-1335  
Randy Liepa
Superintendent
734-334-1441  
Rhonda Lyons
Application Support Technician
Syndee Malek
Consultant, Leadership Development
(734) 334-1440  
Tracy Malloy
Senior Bookkeeper
(734) 334-1536  
James Marcum
Application Support Technician
(734) 334-1229  
Denise Marsack
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Tiffany Martell
Support
(734) 334-1491  
Shelia Massey
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Maggie Mateer
Senior Production Technician
(734) 334-1424  
Regina Mayorga-Igelsias
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Coreen McCaul
Service Coordination Consultant
(734) 334-1474  
Rob McCoy
Manager
(734) 334-1613  
Donna McDowell
Workforce Development Project Coordinator
(734) 334-1300  
Chris McEvoy
Consultant, Behavior Support
(734) 334-1398  
Trina McGinnis
LAN/WAN System Programmer
(734) 334-1389  
Rebecca Meadors
Business Services Consultant
(734) 334-1683  
Susan Meier
734-334-1571  
Rose Mendola
Consultant
(734) 334-1555  
Patricia Meyers
Clerk (PT)
(734) 334-1589  
Steven Mezzadri
Network Analyst
(734) 334-1308  
Steve Michael
Consultant
(734) 334-1557  
Delia Mihaltan
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Mark Miskovic
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Jennifer Mokszycki
Support
(734) 334-1576  
Lena Montgomery
Manager
(734) 334-1438  
Vikki Moore Kasperek
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Alyn Moore
Consultant
(734) 334-1517  
Chris Mulka
Building Services
(734) 334-1482  
Kimberly Murphy
Consultant
(734) 334-1409  
Dr. Joseph Musial
Consultant, Assessment
(734) 334-1528  
Nyda Nassar
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Uma Natarajan
Data Analyst
(734) 334-1341  
Lena Nemeth
Consultant, Assessment
(734) 334-1414  
Lisa Newton
Assistant, Internal Operations
(734) 334-1821  
Judith Nichols
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Linda Olinik
Support
(734) 334-1543  
Helen Oliver-Brooks
Consultant, Early Childhood Services
(734) 334-1498  
Traci Osborne
Support
(734) 334-1625  
Tanya Owen
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Rosemary Padesky
Student Application Consultant
734-334-1721  
Maria Panek
Student Application Consultant
(734) 334-1231  
Kristie Patterson
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Julie Pearson
Field Service Technician
(734) 334-1387  
Pam Pettit
Support, Information Technology
(734) 334-1353  
Marybeth Phillips
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Cynthia Pitts
Specialist, Early Childhood
(734) 334-1478  
Libby Pizzo
Consultant, Math
(734) 334-1375  
Vince Pizzo
Network Analyst
(734) 334-1591  
Donna Pletcher
Finance Liaison
(734) 334-1822  
Jeff Randolph
Student Application Consultant
(734) 334-1413  
Jim Rarus
Manager, Network & Security Services
(734) 334-1349  
Adrienne Raschke
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Sue Reakoff
Network and Software Technician
(734) 334-1537  
Debra Reeves
Consultant, ELA
(734) 334-1420  
Shawn Reynolds
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Kurt Rheaume
Manager, Student Information Systems
(734) 334-1630  
Kim Richardson
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Linda Richardson
Student Application Consultant
(734) 334-1337  
Russell Robinson
Consultant
(734) 334-1515  
Phyllis Roderick
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Emanuela Rroko
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Sabrina Rudy
Consultant
(734) 334-1519  
Kathryn Ruffin
Auditor - Part-Time Pupil Accounting
(734) 334-1621  
Nada Saab
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Sanna Saddy
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Paul Salah
Associate Superintendent for Educational Services
(734) 334-1583  
Amanda Santiago
Support
(734) 334-1497  
Cheryl Schiebold
Consultant
(734) 334-1520  
Angela Schulz
Business Services Consultant
(734) 334-1434  
Ghina Seblani
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Dr. Rosalyn Shahid
Consultant, ELA
(734) 334-1355  
Samkit Shah
Application Programmer Analyst
(734) 334-1340  
Rima Shelby
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Diane Siemers
EL Program Facilitator
Geri Sifton
Consultant, Early Childhood Services
(734) 334-1481  
Patti Silveri
Consultant
Kimberly Sims
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Leanne Smith
Assistant, Internal Operations
(734) 334-1464  
Karrie St Pierre
Consultant
(734) 334-1493  
Julia Stanley
Consultant, Special Pgms. Admin. & Financial
(734) 334-1542  
Larry Stemple
Consultant
(734) 334-1541  
Bill Stimetz
Leader Programmer
(734) 334-1354  
Viollca Sumbulla
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Anne-Marie Susalla
Network Analyst
(734) 334-1572  
David Sword
Consultant, Math
(734) 334-1370  
Deborah Szeman
Consultant
(734) 334-1544  
Noor Taha
Support
(734) 334-1577  
Cynthia Taraskiewicz
Consultant, Assessment
(734) 334-1422  
Angela Thomas
Consultant
(734) 334-1407  
Linda Thomas
Consultant, Early Childhood Services
(734) 334-1699  
Deidre Thornsbury
Support, Board of Education
(734) 334-1448  
Debbie Tidwell
Support, Senior Bookkeeper
(734) 334-1473  
Jennifer Toye
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Mari Treece
Manager
(734) 334-1384  
Cynthia Ulmer
Specialist, Early Childhood
(734) 334-1480  
Douglas Valko
EL Program Facilitator
(734) 334-1571  
Lois Vaughan-Hussain
Consultant
(734) 334-1604  
Marilyn Vick
Student Application Consultant
(734) 334-1722  
Tracy Vogel
Support
(734) 334-1607  
Dr. Ellen Vorenkamp
Consultant, Assessment
(734) 334-1318  
Barbara Walker
Consultant
(734) 334-1545  
Larry Wall
Client/Server DBA - System Programmer
(734) 334-1599  
Debra Walters
Support
(734) 334-1823  
Sylvia Warfield
EL Program Facilitator
(734) 334-1538  
Sheila Weed
Receptionist
(734) 334-1300  
Colleen Whalen
Consultant, ELA
734-334-1485  
Mary Wieske
Auditor - Pupil Accounting
Heather Williams
Consultant
(734) 334-1547  
Lisa Williams
Consultant
(734) 334-1392  
Tia Williams
Special Programs Consultant
(734) 334-1397  
Ginny Winters
Consultant
(734) 334-1582  
Chuck Wolford
Consultant
(734) 334-1511  
Tracey Wright
Manager
734-334-1446  
Zahera Zahreldin
EL Program Facilitator
(734) 334-1571